Egész évben Balatoni tájEmlékszobaFestészetHalápy János

Felhívjuk kedves látogatóink figyelmét, hogy a Halápy János emlékszoba 2023. december 31-ig nem látogatható. Megértésüket köszönjük!

Tekintse meg Halápy János festőművész alkotásait, akinek élete és művészete összefonódott a Balaton vidékével.

“Rajongok a Balatonért, hiszen festői szépsége végtelen és kimeríthetetlen.”

A természetből, gyakran egészen egyszerű motívumokból indult ki. Sokszor festette meg ugyanazt a témát különféle változatokban. A balatoni táj mellett – főként életének utolsó szakaszában – a virágcsendélet is foglalkoztatta.

A festőművész (1893-1960) egy kis Zala megyei faluból, Pórszombatról indulva jutott el az 1920-as évek Párizsba, a modern művészetek akkori fővárosába, ahol Braque, Matisse, Picasso művészete hatott fejlődésére úgy, hogy közben nem vált e zsenik epigonjává, puszta másolójává. Budán telepedett le, de a húszas években Balatonfüreden is berendezett egy műtermet, ahol évente három-négy hónapot töltött. Utolsó, „Téli napsütés” című képét halála előtt egy hónappal, a téli Balatonról festette.

“A Balaton fényei és kertjeinek virágai együtt élnek bennem. Ők adnak erőt, jókedvet a boldog alkotó munkához.”

A Halápy János Emlékszoba 1989-ben nyílt meg a Balatoni Múzeumban. A festményeket a művész özvegye, Halápy Lili adományozta a múzeumnak.