2020. április 22. NagyváthyFöld napjaKörnyezetvédelem

Az írás aktualitását adja, hogy a 2012-ben megszűnt iskoláról idén a Balatoni Múzeum egy iskolatörténeti tárlattal emlékezik meg.

Keszthelyen 1945-2012 között volt egy iskola, amely Nagyváthy János – Festetics György egykori jószágkormányzója – nevét viselte.

Az intézmény diákjai és pedagógusai rendszeresen gondozták a város parkjait és temetőkertjeit. A szocializmus éveiben ezt a tevékenységet társadalmi munkának nevezték.

Ma inkább önkéntességről vagy a középiskolások esetében közösségi szolgálatról beszélnek.

Az alábbi Keszthely és Vidéke lapban megjelent köszönetnyilvánító cikk is tanúskodik a nagyváthysok munkájáról.

Keszthely és Vidéke 1991. 11. 08.

A környezet- és természetvédelem, azonban oktatási szinten is jelen volt az iskolában. Hiszen a Nagyváthyban 1969 óta oktató dr. Bertalan Zoli bácsi a természet értékei iránt érdeklődők számára természetvédelmi szakköröket szervezett, amelyeken hangsúlyos volt a természetjárás.

A társadalmi célú önkéntes munka és a szakkörök mellett a mezőgazdasági profilú oktatási intézményben 1993-tól kezdődött meg a mezőgazdasági környezetvédelmi technikusképzés.

Így már a nagyváthysoknak „hivatásuk” is lett a környezet védelme.

Laboratóriumi gyakorlat – vízvizsgálat

A környezetvédelmi technikusképzésen heti 6 óra gyakorlat mellett ökológia, ökokémia, természet- és tájvédelem, környezetvédelem, víz- és levegőtisztaság-védelem oktatása történt meg.

A diákok, azonban hulladékgazdálkodási, jogi ismeretek és ökonómiai tudással is felvértezve mentek a záróvizsgára.

A gazdasági- és társadalmi változásokat követve 1997-től környezetvédelmi szakmacsoport néven indult érettségit adó képzés, majd 2003-tól hulladékgazdálkodási technológus felsőfokú szakot indított az intézmény.

Terepgyakorlat – vízmintavétel és vizsgálat

A környezetvédelmi képzéseken is jelentős súllyal szerepelt a szemléltetés.

A gyakorlatok keretében rendszeres volt az együttműködés környezetvédelmi civil szervezetekkel. Így a civileket segítve szereztek szakmai tapasztalatokat a diákok.

A fiatalok részt vettek a Fehér Holló Természetvédelmi Egyesület békamentési akcióiban, a gyenesdiási környezetvédelmi egyesülettel együttműködve segítettek a természeti elemi károk, rongálások helyreállításában, hulladék eltakarításában.

A fenékpusztai madárgyűrűző állomáson a beteg madarak számára röpde építésében működtek közre.

2000-2004 között egy nemzetközi pályázatban vettek részt a nagyváthys diákok együtt dolgozva német, olasz és finn iskolákkal.

A téma a víz védelme, minőségének megőrzése volt.

Az iskola 2005-ben Ökoiskola címet nyer el.

A cím elnyeréséhez nagyon szigorú követelményrendszernek kellett megfelelnie az intézménynek.

Jelenleg Keszthely nem folyik mezőgazdasági és környezetvédelmi középfokú szakemberképzés.

Németh Péter

múzeumigazgató helyettes, az iskolatörténeti tárlat kurátora
+36 83 312 351 - Kapcsolat
peter.nemeth@balatonimuzeum.hu