2023. február 1.

A fő báli szezonon, a farsangi időszakon kívül, jeles napokhoz, társadalmi eseményekhez kapcsolódva is rendeztek táncmulatságokat.
A keszthelyi Gazdasági Tanintézet – a mai MATE Georgikon Campus elődje – 1890-es évekbeli báljainak fontos kelléke volt a táncrend. A könyvecske, amit a résztvevők megkaptak, mindig tartalmazta a táncok felsorolását, néha a bál szervezőinek nevét is. Ide írták fel a leányok, melyik táncot kinek ígérték.

A táncrendeket színes selyemmel vagy plüssel borították. Díszei fém rátétes címerpajzs vagy kagyló voltak, a gazdászok jelképeivel, a miniatűr mezőgazdasági eszközökkel. A rajtuk levő kis akasztót a leányok befűzték a ruhájukba.

Dr. Lovassy Sándor hagyatékából származnak a táncrendek. Mint fiatal tanár került a tanintézetbe 1889-ben, és ő lett a Balatoni Múzeum egyik alapítója pár évvel később.