2015. február 8. MúzeumpedagógiaTehetséggondozás

A Balatoni Múzeum 2014-ben sikeresen pályázott a Nemzeti Tehetség Program „Az általános iskolai, középiskolai, szakiskolai, kollégiumi, valamint a kulturális intézményekben működő tehetséggondozó műhelyek támogatása” c. pályázatán az „Alkotók Múzeuma” (NTP-TM-13-0089) program megvalósítására.

A Balatoni Múzeum célul tűzte ki, hogy a Zöldmező Utcai Általános Iskola, Speciális Szakiskola, Kollégium és Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézménnyel meglévő szoros kapcsolatát tovább erősíti.

Az említett intézményből tehetséges fiatalok alkotómunkáját kibontakoztatja, felkutatja a szunnyadó tehetségeket. Mindebbe szakemberek segítették a múzeum törekvését. Új – eddig a tehetséges fiatalok számukra nem ismert – technikákat ismertek és sajátítottak el.

A program tervezésekor célunk volt 15 olyan tehetséges, de fogyatékkal élő, hátrányos helyzetű fiatal gondozása, akik a tanulmányaik során jó eredménnyel teljesítenek, jó képességekkel rendelkeznek a kézműves tevékenységek terén.

A tehetséggondozó műhelyfoglalkozások keretében 15 fogyatékkal élő, de kézügyességgel megáldott fiatallal foglalkoztunk. A foglalkozások során két kézműves tevékenységgel ismerkedhettek meg: vizuális technikákkal és a kerámiaművességgel.

A vizuális technikák közül elsajátították a portrékészítés alapjait, megismerkedtek a grafittal történő rajzolással, a pasztell festék használatával. Megtanulták a színek árnyalását, keverését, a tónusolást. Festettek vászonra, parafára, fóliára, fekete kartonra.

A kerámiaművesség keretében elsajátították az elméleti alapokat, a hurka technikát és a préselés technikáját.

A fent ismertetett technikát a diákok a vártnál könnyebben és szebben sajátították el.

A program a Nemzeti Tehetség Program keretében az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő és az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet támogatásával valósult meg.

Németh Péter

múzeumigazgató helyettes - múzeumpedagógus