2009. december 20. RestaurálásBarokkTáblakép

A Balatoni Múzeum megbízásából Bodó Attila tárgyrestaurátor egy raktárrendezés során előkerült epitáfium restaurálását végezte el a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával.

A műtárgy leírása

A szabályos ovális alakú fatáblát 5 deszkaszeletből állították össze, oly módon, hogy hátoldalán az elkeskenyedő szélétől 18, illetve 23 cm-re ferde vállú vájatot készítettek, melybe hasonló keresztmetszetű deszkalapot illesztettek be.

A két lapolást előoldalról szegeléssel rögzítették. A felső lapolásra kovácsolt lánc van rögzítve.

A műtárgy festett előoldalát latin felirat borítja be, melynek felső részén stilizált növényi díszítőmotívum található.

Alsó részén évszám (1727) látható.

A festett réteg alapozó rétegből és díszítőfestésből áll. Színvilága: zöldesszürke alapon fehéres, világos színű betűk sötét kontúrral.

A műtárgy állapota

A tábla faanyaga nagymértékben rovarkárosodott volt. Készítéstechnikájából adódóan a megvetemedett falapok szétnyíltak, a hátsó lapolások kimozdultak az eredeti helyükről.

A műtárgy felületét poros szennyeződés fedte, a festett rétegen használatra utaló nyomok, karcolások, kopások, ütésnyomok, bemélyedések voltak megfigyelhetők.

A restaurálás menete:

• preventív fertőtlenítés