2020. július 28. PincezárakGyűjteménygyarapításNépi építészet

A Nemzeti Kulturális Alap támogatásával 2019- novemberében Balaton-környéki pincezárakkal és zárszerkezetekkel gazdagítottuk néprajzi gyűjteményünket.

A megvásárolt műtárgyak jól illeszkednek a Balatoni Múzeum gyűjteményébe a többi 18-19. századi zár, lakat és kulcs közé, melyek nagy része a sümegi múzeumalapító, Darnay Kálmán hagyatékával került a gyűjteménybe.

A Balatoni Múzeumban már a néprajzi gyűjtőmunka kezdetekor (1898) külön figyelmet szenteltek a Balaton egyik meghatározó mezőgazdasági ágazatának, a szőlészet-borászatnak.

Szőlőmetsző kések, hordók, nagy pincekulcsok, a köves talajhoz szükséges csákányok, kapák kerültek a gyűjteménybe, a filoxéra és a peronoszpóra elleni védekezés eszközeit hozták múzeumba, fényképfelvételek készültek, szőlőbirtokok térképeit másolták.

A szőlőhegyekről, annak népi építészetéről a múzeum későbbi alkalmazottai (Darnay-Dornyai Béla) és a szomszédos intézmények kutatói (Jankó János, Vajkai Aurél) külön tanulmányokat, fejezeteket írtak, miközben megfigyelték a jellegzetes, többnyire vaskos tölgyfaajtókat és a hozzájuk kapcsolódó nagy, gyakran trükkösen nyíló zárakat.

Az épületek romlásával, eltűnésével megszűntek a bort őrző régi ajtók és zárak is, vagy éppen csak a vas zárszerkezetek és néhány vasalat maradt meg a nehéz faajtókból.

Megmaradt darabjaik emlékeztetnek a borkultúra fontosságára a Balaton környékén, változatos megoldásaik mutatják a mesteremberek egykori leleményességét.

A Balatoni Múzeum az alábbi műtárgyakat vásárolta meg:

• 2020.2.1.1-2. Zárszerkezet kulccsal. Pincezár kulccsal.
  • 2020.3.1.1-2. Zár kulccsal. Pincezár kulccsal.
  • 2020.4.1. Zár. Pincezár.
  • 2020.5.1. Zár. Pincezár.
  • 2020.6.1. Zár. Ajtózár.
  • 2020.7.1. Zár. Pincezár.
  • 2020.8.1. Zár. Pincezár.
  • 2020.9.1.1-2.  Zár cilinderrel. Pincezár cilinderrel.
  • 2020.10.1.1-2. Zár kulccsal. Pincezár kulccsal.
  • 2020.11.1. Zár. Pincezár.
  • 2020.12.1.1-2. Tolózár. Ajtóretesz.

A jó állapotú, működőképes szerkezetek állagmegóváson/konzerváláson estek át.

A Balatoni Kincsestár látványtár/tanraktár egyik vitrinjében kaptak helyet a Balatoni Múzeum földszintjén, valamint digitálisan is elérhetők lesznek.

Szakmai beszámoló letöltése