Halápy János - emlékszoba

A terem állandó kiállítása Halápy János (1893-1960) festő művészetét mutatja be, 23 képén keresztül.

A kiállítás november 23 - december 31. között a Halápy-gyűjtemény restaurálása miatt nem látogatható!

Halápy János a Zala megyei Pórszombaton született. Tanítóképzőbe járt, amikor felfedezték tehetségét. 1910-ben aranyérmet nyert a párizsi nemzetközi rajzkiállításon. Ekkor fordult végleg a festészet felé; a modern, posztimpresszionista és kubista áramlatokhoz csatlakozott. 1925-28 között hosszabb időt töltött Párizsban, megtalálta saját stílusát és kifejezésmódját. Az első 3 kép ezt a korszakot mutatja be (1928-1934).

Az 1930-as évektől a nyarakat Balatonfüreden töltötte, s fő témái a Balaton és a csendéletek lettek. A tó mediterrán jellegű környezete, a víz és a levegő változatos fényekben, színekben jelennek meg. Technikája által az egymás mellé helyezett egyszínű vonalkákból, foltokból áll össze a kép. Gazdag sorozatot festett virágcsendéletekből és arcképekből, különböző színvariációkkal és árnyalatokkal. Halápy az „ezerarcú Balaton festője” jelzőt kapta.

A kiállítás 1989-ben nyílt, a művész özvegye, Halápy Lili adományából.

A Halápy-gyűjtemény restaurálása a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával valósul meg.

NKA

kedd, 20 november 2018 13:50
Tovább a kategóriában: Balatoni halak akváriuma »
A hozzászóláshoz be kell jelentkezned