Farsang - Az „ördög innepe” a Dél-Dunántúlon és Zalában

A 2019. február 2-a és március 16-a között megtekinthető tárlaton régi falusi, illetve nagykanizsai és keszthelyi farsangok elevenednek meg.

A farsang megünneplése a 15. század végétől bukkan fel forrásokban. Katolikus és protestáns prédikátorok egyaránt óva intik a híveket a sötétség cselekedeteitől: a torkosságtól, az iszákosságtól, a bujálkodástól. A farsang az „ördög innepe”, amikor a jóravaló emberek is a paráznaság, mértéktelenség, bűbájosság és léhaság, meg sok gonoszság többféle vétkével vétkeznek. Álorcákat öltenek, különböző nemeknek ruhájába öltöznek.

A Thúry György Múzeum és a Balatoni Múzeum közös tárlata elsősorban képek és régi leírások segítségével hozza vissza a nagyböjt előtti időszak vidám mulatozásait. Szembesülhetünk továbbá napjaink divatos farsangi hagyományaival is.