Közösségi múzeum elismerést kapott a Balatoni Múzeum

A Cselekvő közösségek – aktív közösségi szerepvállalás (EFOP 1.3.1-15-2016-00001) című, az Európai Unió által támogatott projekt keretében a Szabadtéri Néprajzi Múzeum Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ (SZNM MOKK) kezdeményezése alapján létrejövő elismerést összesen 16 muzeális intézmény kapta meg a Nemzeti Múzeumban rendezett átadási ünnepségen.

Az elismerést azon muzeális intézményeknek ítélik oda, amelyek közösségi részvételi alapon működnek, vagy letették a társadalmiasítás alapjait, bevonják munkájukba a helyi lakosságot, a civil szervezeteket, egyéb partnereket. A Közösségi múzeum elismeréssel a MOKK jutalmazni és ösztönözni kívánja a múzeumi alaptevékenységgel összehangolt közösségépítő munkát, melyben valamilyen módon részt vesznek az önkormányzatok, a lakosok, illetve a civil szervezetek. Ennek az együttműködésnek a kialakítása és beépítése a mindennapokba, hosszabb, több szakaszból álló folyamat.

Az első, a konzultációs szint, amely esetében nincs még tevékeny együttműködés, de az intézmények szoros kapcsolatot ápolnak a civil szervezetekkel, közösségekkel, döntéseik előtt kikérik véleményüket, egyeztetnek velük. A második szinten már megtörténik a bevonás a kulturális intézmény munkájába. Ez már egy közvetlen, közös munkát jelent, ahol a közösségek véleménye megjelenik a döntésben és a megszületett álláspontok bekerülnek a döntési folyamatba. A harmadik szint az együttműködés. Ez azt jelenti, hogy a megvalósult partnerség és a felek kölcsönösen meghallgatják egymás véleményét, együttesen dolgozzák ki az alternatívákat.

A Balatoni Múzeum a negyedik, legmagasabb szintet képviseli. Itt már egy olyan kölcsönös bizalom alakul ki a partnerek között, ahol megtörténik a közösségek felhatalmazása, jogokkal való felruházása. A múzeum folyamatosan bevonja a közösségi élet szereplőit a döntéshozatalba, akik aktívan részt vállalnak a múzeumi feladatok ellátásában is.

Az elismerő okleveleket dr. Bereczki Ibolya, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum ágazati feladatokért felelős főigazgató-helyettese, Nagy Magdolna, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum, Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ megbízott igazgatója és dr. Arapovics Mária, a Cselekvő Közösségek projekt szakmai vezetője adták át ünnepélyes keretek között a Múzeumok Majálisán.

A Balatoni Múzeum ezúton is köszöni a vele együttműködő közösségeknek a közös gondolkodást, munkát.

(Forrás: www.cselekvokozossegek.hu)

csütörtök, 18 július 2019 12:04
A hozzászóláshoz be kell jelentkezned