2008. január 10. MetszetGrafikaRestaurálás

A Nemzeti Kulturális Alap támogatását felhasználva a Balatoni Múzeum 2007-ben Virágh Ágnes zalaegerszegi restaurátort bízta meg a képzőművészeti gyűjtemény metszeteinek, grafikáinak illetve egy céhjegyzőkönyvnek, összesen 17 darab műtárgynak a restaurálásával.

Támogatási összeg: 800.000 Ft

A keszthelyi fazekascéh jegyzőkönyvét 1720-tól az 1770-es évekig vezették, de kötöttek bele néhány XIX.szi egyedi iratot is. A restaurálás első része 2004-ben történt meg, szintén pályázaton nyert pénzből, most pedig tartalmához méltó formát kapott: betáblázott, nyomott mintás bőrkötésben férhető hozzá, és készült egy másolati példány is, a kutatóknak.

A restaurálandó, többnyire nagyméretű képzőművészeti alkotások között található egy sorozat XIX. századi történelmi és portré tárgyú litográfia, neves mesterektől.

A balatoni, egyéb magyar és külföldi tájképekből, életképekből is több darab került a szakember keze alá.

A képek porosak, foltosak, helyenként szakadtak voltak. Némelyik fertőtlenítésre szorult.

A tisztítást a konzerválás követte, majd a törések, szakadások javítása, kiegészítése. A sérülékeny alkotásokat vászonra vagy kartonra kasírozta fel a restaurátor.

Biztonságos tárolásukhoz paszpartut (karton keretezés) vagy palliumot (savmentes karton dosszié) készített, vagy vászonhengerbe göngyölte őket.

• A következő XIX. századi litográfiák kerültek restaurálásra:
  • Kossuth Lajos portréja, színes litográfia
  • Ismeretlen rajzoló: Kossuth Lajos portréja, litográfia
  • Lisznyay Kálmán portréja, litográfia Barabás Miklós festménye után
  • J. Kriehuber: Huszártisztek táborozása, litográfia
  • Görösy Antal: „Megadjuk”.
  • Kossuth Lajos a képviselőház ülésén, 1848.júl.14én. Színezett nyomat
  • Maszák Leona: A II. magyar minisztérium, litográfiaIsmeretlen rajzoló: Aradi vértanúk, litográfia
  • Marastoni József, Lotz Károly után: Csak előre! Litográfia
  • F.Jentzen: Die Trauernden Juden zu Babylon