Gasztrotúra Pelsótól a Balatonig
OKTÓBER 12. (szombat) 14:00 – 20:00
Helyszín: Balatoni Múzeum
Az idei Múzeumok Őszi Fesztiválja egyik célja, hogy a gasztronómiai kultúra összetett kérdéskörét, és ennek múzeumi vonatkozásait állítsa a figyelem középpontjába.
A Balatoni Múzeum csapata 2024. október 12-én (szombaton) korokon átívelő kalandozásra hívja az érdeklődőket, az ételek és a bor világába.
Belépők
Felnőtt: 1000 Ft/fő
Gyermek: 500 Ft/fő
Program:
14:00 – 18.00 Római ivóedény készítése Simon Edit keramikus, fazekas népi iparművész útmutatása mellett.
14:30 – 15:30 Évezredek asztalánál – Az elmúlt 8000 év húsfogyasztási szokásai
Szmodics-Tugya Beáta történész – muzeológus, archeozoológus (Thúry György Múzeum)
Mit ettek az emberek az újkőkorban, a római korban, vagy a török időkben?
Az elmúlt 8000 év alatt sokat változtak a táplálkozási, azon belül a húsfogyasztási szokásaink. Ez alkalommal archeozoológus vezeti körbe a hallgatóságot az évezredek asztalai körül.
15:30 – 16:30 Régészeti növénytanra alapozott történelmi életmód rekonstrukció. Táplálkozási szokások.
Dr. Kenéz Árpád (Foedus Orientalis Kulturális Egyesület)
Tudományos ismeretterjesztő előadás az archeobotanika szerepéről és annak fontosságáról, melynek során feltárulnak a gasztronómia ősi rejtelmei, az egykori táplálkozási szokások, valamint a történelmi életmód-rekonstrukció lehetőségei és a kísérleti régészet módszereinek titkai.
16:30 – 17:00 Kóstoló római kori receptek alapján
17:00 – 17:30 Újjáéledt történelem. A DA BIBER(E) – Adj innom feliratú edényke akkor és ma
Miháczi-Pálfi Anett, régész-muzeológus
Borút, bormúzeum, borlovagrend: közös bennük, hogy mind a Da Bibere nevet viselik. Miként éled újjá egy kora római lelet egykori üzenete? Mi a titka egy kis edénynek, hogy a rajta lévő felirat kétezer évvel később mottóvá vált?
Ezen a délutánon megismerhetjük e kultuszteremtő tárgy háttértörténetét, sőt a római kori szőlészetbe, borászatba is bepillantást nyerhetünk.
17:30 – 18:00 Borfogyasztási szokások és a borkultúra változása a filoxéra vésztől napjainkig. Avagy hogyan iszunk ma bort és miért nem?
Buzás Gábor szőlész-borász (Bődy Borbirtok Cserszegtomaj)
BETEKINTŐ – kiállításmegnyitó
OKTÓBER 18. (péntek) 17:00 – 19:00
Válogatás a képzőművészeti gyűjteményből.
A Balatoni Múzeum első néprajzkutatója – Emlékkonferencia Sági János születésének 150. évfordulójára
OKTÓBER 18. (péntek) 10:00 – 14:00
Helyszín: Balatoni Múzeum
Emlékkonferenciát tartunk Sági János születésének 150. évfordulója alkalmából. Ő volt az az etnográfus, aki megvetette múzeumunk néprajzi gyűjteményének alapjait, s tanulmányain, ismeretterjesztő írásain és fotósorozatain keresztül gondosan megörökítette a népéletet az utókor számára.
Mesterségek Napja
OKTÓBER 26. (szombat) 14:00 – 18:00
Helyszín: Balatoni Múzeum
Az évek során hagyománnyá vált, hogy a Mesterségek Napján nagy hangsúlyt fektetünk az főzéshez és sütéshez szükséges alapanyagok feldolgozásának menetére. mézeskalácssütéssel és díszítéssel várunk kicsiket és nagyokat, valamint néprajzi gyűjteményünkből előkerülnek cifra mézeskalács ütőfáink is. Mindemellett időszaki kamarakiállítás is nyílik a múzeum gyűjteményeiben megtalálható, gasztronómiához köthető tárgyakból – a régészeti ásatásokon előkerült agyagedényektől kezdve a rózsafánk készítőkön át a díszes porcelán étkészletig.
* A programváltozás jogát fenntartjuk!
** A programon való részvétellel hozzájárul ahhoz, hogy az esemény dokumentálása érdekében készült kép- és hangfelvételt a Balatoni Múzeum, mint Adatkezelő a honlapján, közösségi média felületén, valamint egyéb médiafelületeken nyilvánosságra hozza.
Korábbi programjaink:
Szőttesek – kamarakiállítás megnyitó
SZEPTEMBER 13. (péntek) 17:00
Helyszín: Balatoni Múzeum
Abroszok, huzatok, törülközők, öltözetek – mindezek ma már könnyen megvásárolhatók a boltokban, egykor azonban hosszú hónapok munkája kellet egy-egy lakástextil, viseleti elem elkészítéséhez. Ősztől tavaszig asszonyok és takácsmesterek szorgoskodtak a szövőszék mellett, hogy lenből, kenderből, pamutfonalakból előállítsanak mindent, amire egy háztartásban szükség van. Kiállításunk a Balatoni Múzeum néprajzi gyűjteményéből válogatott szőtteseket tárja az érdeklődők elé.
Kulthajó – Interaktív mesedélelőtt a Balatoni Múzeummal
SZEPTEMBER 14. (szombat) 11:00
Helyszín: Kikötő, a Helka hajó fedélzete
A Balatoni Múzeum a Kulthajó fedélzetén! Tarts velünk, és legyél Te is a mese aktív szereplője!
Múzeumok Őszi Éjszakája
SZEPTEMBER 21. (szombat)
Ezen az estén Keszthely város magán – és közgyűjteményei, kiállítóhelyei különleges családi rendezvényekkel, rendhagyó tárlatvezetésekkel és programokkal várják a vendégeket.
A Balatoni Múzeum programjai:
17:00
Kapunyitás
17:00 – 22:00
Kézműveskedés – Drótékszer készítés
Egyedi ékszert szeretnél? Gyere és készítsd el!
18:00 – 19:00
Mesés este kicsiknek Bartos Erikával
A tavalyi nagy sikerre való tekintettel Bartos Erika visszatér a Balatoni Múzeumba, hogy újabb történetekkel szórakoztassa a gyerkőcöket.
19:00 – 20:00
Rendőrkutya bemutató
A Zala Megyei Rendőr-főkapitányság kutyás rendőrei mutatják be négylábú járőrtársaikat.
20:00 – 20:30
Régi csontok meséje nagyoknak Rendes Katalin antropológussal
Milyen nemi jellegeket mutat a csont, vagyis honnan ismerjük fel, hogy a csontozat férfié, vagy nőé?
Hogyan deríthetjük ki, hogy mennyi idős volt az illető?
Az előadáson izgalmas kérdésekre kaphatunk válaszokat, miközben betekintünk az ásatásokon előkerült csontok titokzatos világába.
20:30 – 21:00
Új csontok meséje nagyoknak Lakics Andrea r. őrnaggyal és Dr. Bontó Katalin r. alezredessel
Mit tegyünk, ha természetjáróként csontokat találunk? Mit kezd a rendőrség a csontokkal, vagyis hogyan indul az eljárás? Hogyan derül ki, hogy kihez tartoztak a csontok? Az előadáson a rendőrség szemszögéből vizsgáljuk a csontokat.
21:00 – 22:00
Borkóstoló – Bődy Családi Pincészet és Borászat
Kóstoljunk bele Cserszegtomaj legnagyobb egybefüggő szőlőskertjének termésébe Buzás Gábor szőlész-borász vezetésével.
- FIGYELEM! A várható nagy érdeklődés miatt a borkóstolón a belépésre jogosító KARSZALAGGAL és az azon felül megvásárolt REGISZTRÁCIÓS KUPONNAL LEHET RÉSZT VENNI.
- A kupon ára 1500 forint/fő, és WEBSHOPUNKBAN LEHET MEGVÁSÁROLNI.
- A kupont belépéskor, a karszalag megvétele után lehet átvenni az Információs pultnál.
Tárlatvezetések:
17.30; 20:00
125 esztendő – múzeumtörténeti kiállítás: Érdekességek a Balatoni Múzeum fegyvergyűjteményéből.
18:00; 20:30
Néprajzi Látványtár és Raktárles: A Néprajzi Látványtárunkban megcsodálható tárgyak a múzeum gyűjteményi raktáraiból kerültek kiállításra. Nyerjen bepillantást a kulisszák mögé, ismerje meg a néprajzi gyűjtemény történetét és azt, hogy hogyan dolgozik egy muzeológus!
Kutatók Éjszakája
SZEPTEMBER 27. (péntek) 17:00 – 21:00
Helyszín: Balatoni Múzeum
A belépés ingyenes!
Programok:
► 17.30 – 18:00 Tárgyak életútjai az évezredeken át: Régészeti tárlatvezetés a 125 esztendő – múzeumtörténeti kiállításban (Miháczi-Pálfi Anett, régész-muzeológus)
► 18:00 – 18:30 Történeti műtárgyak bemutatása a 125 esztendő – múzeumtörténeti kiállításban (Haász Gabriella, történész-főmuzeológus)
► 18:40 – 19:00 Mogyorófavesszőtől a karbonszálig – történetek a horgászatról (Csüllög Zsófa, néprajzos-muzeológus)
A horgászatot sokan igyekeztek már nevetségessé tenni, egy cynicus úgy definálta: »hogy az egy rúd, melynek egyik végén egy féreg, a másikon egy bolond csügg.«“ – olvasható az Ellenőr című lapban a horgászatról, 1️881-ben. Azóta sokat változott a közvélemény erről a ma már nagyon is népszerű sportról. Ha érdekel a „horoghalászat” kezdete hazánkban, az országot járó mozgó horgászbolt és a vállalat, melynek neve még ma is sokak számára ismerősen cseng, gyere és hallgasd meg az erről szóló előadást!
► 19:10 – 20:00 A Mohácsi IV. számú tömegsír új kutatása (Neményi Réka régész, Janus Pannonius Múzeum)
Az 1526-os mohácsi csata régészeti kutatásában alapvető fontosságú forrásként tekinthetünk a Sátorhelytől keletre előkerült öt tömegsírra. Ezek közül a IV. számú részleges kutatása 1976-ban történt, majd idén nyáron került sor a teljes feltárásra. Jelen előadás ennek eredményeit mutatja be.
► 20:10 – 20:30 Modern építészet és műemlékvédelem a II. világháború után (Papp Virág, művészettörténész-muzeológus)
A második világháborús pusztítások új helyzet elé állították a műemlékvédelmi szakembereket: egyes épületek helyett egész városrészek kerültek védelem alá. Vajon hogyan illeszkednek új épületek egy ilyen történelmi környezetbe? Hogy lesz a modernből műemlék?
Madarat tojásáról – természettudományi kiállításmegnyitó
OKTÓBER 4. (péntek) 17:00 – 18:30
Helyszín: Balatoni Múzeum
Köszöntőt mond: Dr. Tóth Gergely, Keszthely város polgármestere és Németh Péter, a Balatoni Múzeum igazgatója
A kiállítást megnyitja: Dr. Hadarics Tibor zoológus
Közreműködik: a Ranolder János Római Katolikus Általános Iskola énekkara és a Villám Solymász Csoport
A Balatoni Múzeum madártojás gyűjteményét még nem láthatta a közönség, ezért az idén ősszel egy olyan gyűjtemény mutatkozik be, ahol nem csak 111 madárfaj tojását láthatja a látogató, de bemutatásra kerülnek látványos diorámákban az élőhelyek és a legtöbb faj is. A kiállítás magyar és német nyelven interaktívan mesél el mindent, amit a madarakról tudni kell, lehet, illik.