Múzeumi Esték ismeretterjesztő előadás-sorozatunkban a Balatoni Múzeum muzeológusai mellett neves előadók osztják meg az érdeklődőkkel kutatásaik eredményeit művészet, történelem, helytörténet témakörökben.
- július 02. szerda 17:00
Haász Gabriella történész – főmuzeológus: Darnay Kálmán est
Darnay Kálmán sümegi magángyűjteményéből a 20. század elején méltán lett állami múzeum. Régészeti, történeti, irodalmi és néprajzi anyaga túlszárnyalta a Balatoni Múzeumét.
Hogyan kerültek a sümegi műtárgyak a keszthelyi intézmény birtokába? Jellemző tárgysorozatokkal és különleges darabokkal mutatjuk be, ami ránk maradt a Darnay Múzeumból.
A programsorozat keretében korábban elhangzott előadások
- március 05. szerda 17:00
Papp Virág Liliána művészettörténész – muzeológus: Mitől női egy kollekció? – szerepek és sztereotípiák a gyűjteményi kiállításban
A nők útja a művészetben akadályokkal és kerülőutakkal volt kikövezve. Az előadás egy kiállítás rendezésének folyamatán keresztül, a művészettörténet női szerepkliséiről vet fel kérdéseket: Mit jelent női művésznek lenni? Létezik-e egyáltalán „női művészet”?
- április 02. szerda 17:00
Gál Lajos, Gyenesdiás polgármestere, a Darnay-Dornyai Béla alapítvány alapítója: Darnay-Dornyai Béla élete, munkássága
2025-ben, halálának 60 éves évfordulóján emlékezünk Darnay Dornyai Béla múzeumigazgatóra, planétásra, honismertetőre
Az évforduló alkalmából az idei évben több helyszínen is emlékezünk Darnay Dornyai Bélára, a róla elnevezett Alapítvány székhelytelepülésén, Gyenesdiáson. Az ország neves honismertetőjére, az ökoturisztika egyik balatoni megteremtőjére, a Balatoni Múzeum 1941-1948 közötti igazgatójának munkásságára számos rendezvény szerveződik idén. Túra szervezéssel, kirándulásokkal, valamint a Keszthelyi-hegységben a Darnay út rendezésével is tiszteleg közösségünk a kiváló tudós, polihisztor előtt.
Darnay Dornyai Béla elhivatott kutatója volt többek között a Balaton-felvidéki hegyközségeknek, kitűnő kézrajzai a mai napig őrzik a korabeli szőlőhegyek, pincék és prések, valamint más eszközök műszaki ábrázolásait.
Talán nem tévedünk, ha a mostani időben erősebben hangoztatjuk és a figyelmünket is jobban ráirányítjuk Darnay Dornyai Béla kedvenc jelmondatára, amely így hangzik: « Honismerettel a honszeretethez».
Járjunk nyomdokain, ismerjük meg munkásságát és vigyázzunk természeti és kulturális örökségeinkre!
Darnay Dornyai Béla honismereti Alapítvány
Vezetőség
- május 07. szerda 17:00
Bilkei Irén régész, főlevéltáros: Szőlő és bor a Balaton környékén a középkorban
A szőlő és a bor az emberiség történelmének legalább 6000 éve szerves része, ismert már a Bibliából, az antik görög-római kultúrkörből és a magyarság korai történetéből is.
Az előadás rövid áttekintést szeretne adni a szőlő- és borkultúra Balaton környéki története korai időszakának írásos forrásairól gazdag illusztrációs anyaggal és néhány hozzá kapcsolódó történet bemutatásával.
- június 04. szerda 17:30
Tar Ferenc történész: Keszthely a két világháború között
Milyen volt a hercegi család és a város kapcsolata?
Hogyan alakult a politikai élet?
Milyen volt a helyi társadalom?
Kik voltak a város meghatározó személyiségei?
Mi jellemezte a kulturális életet?
Az előadás a fenti kérdésekre igyekszik választ adni.
* A programváltozás jogát fenntartjuk!
** A programon való részvétellel hozzájárul ahhoz, hogy az esemény dokumentálása érdekében készült kép- és hangfelvételt a Balatoni Múzeum, mint Adatkezelő a honlapján, közösségi média felületén, valamint egyéb médiafelületeken nyilvánosságra hozza.
