A szabadegyetemi sorozat két szemeszterében elismert tudósok tartanak előadásokat az általuk kutatott, a szélesebb közönség számára is érdekes és sokatmondó témákban az irodalom, a művészetek, a filozófia és a vallások területéről.
Az első szemeszter előadásai:
Március 19. szerda 17:00 Heidl György (egyetemi tanár, eszmetörténész): „Hozzanak elő a vizek!” – Egy pannoniai márványfaragvány képi üzenete
1935-ben került elő Székesfehérváron egy különleges, ókeresztény jelképekkel díszített márványfaragvány, amelynek eredeti helye és elkészítésének időpontja bizonytalan. A márványtáblán egy stilizált növény, pávatoll, krisztusra utaló szimbólum, valamint vízi élőlények- rák, csiga, polip, delfinek, halak – láthatók. Az előadás célja az összetett képi üzenet megfejtése, a faragvány datálása, valamint eredeti helyének meghatározása. Az előadó amellett érvel, hogy a díszes faragvány az egykori Keszthely-Fenékpusztai ókeresztény bazilikából származik.
Április 16. szerda 17:00 Basics Beatrix művészettörténész: A magyar reformkor titokzatos festője – Alconiere Tivadar
Az előadás a gazdag nagymartoni családból származó reformkori képzőművész életművének rekonstrukció-kísérlete. A ránk maradt alkotásai bizonyítják, kivételes tehetség volt, a festészet és grafika terén egyaránt. Bécsi akadémiai tanulmányai után a Nazarénus festők csoportjának tagja lett, Rómában élt velük. Egy ideig a pármai herceg udvari festője volt, de sokáig sehol sem maradt meg, folyamatosan utazott, vándorolt. Élete végén bankjegyhamisításért börtönbe került és végül egy egyházi fenntartású szegénykórházban halt meg.
Május 21. szerda 17:00 Gyenge Zoltán (egyetemi tanár, filozófus, író): Görög mitológia a reneszánsz és barokk festészetben – A szépség és szerelem elmélete
Sem a reneszánsz, sem a későbbi korok (barokk, romantika, szimbolizmus stb.) festményei nem érthetők meg két dolog nélkül: az egyik a bibliai történetek, a másik a mitológiák ismerete. Az előadásban a mitológia fogalmáról, különféle értelmezési lehetőségeiről lesz szó, konkrét példaként a platóni kettős Aphrodité elméletét, és annak ábrázolását például Giorgione, Tiziano vagy Caravaggio festményein keresztül, gazdag képanyag bemutatásával.
Gyenge Zoltán, filozófus, író, a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) egyetemi tanára, az MTA Doktora. A JATE-n jogot, az ELTE-n filozófia szakot végzett, ösztöndíjas volt a Bécsi és a Heidelbergi Egyetemen. Német idealizmussal, egzisztencializmussal és művészetfilozófiával foglalkozik, filozófiai és művészettörténeti könyvei mellett első regénye 2012-ben jelent meg A megfordult világ címen, Pszeudo Kierkegaard álnéven, 2024-ben pedig másik regénye: Malomkerék címen ugyancsak a Kalligram Kiadónál. DAAD és Széchenyi Professzori ösztöndíjas, Fitz-díjas (2007), valamint az Év szerzője (Typotex,2014). Søren Kierkegaard, F.W.J. Schelling és Thomas Mann műveinek fordítója. Jelenleg az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának dékánja.
* A programváltozás jogát fenntartjuk!
** A programon való részvétellel hozzájárul ahhoz, hogy az esemény dokumentálása érdekében készült kép- és hangfelvételt a Balatoni Múzeum, mint Adatkezelő a honlapján, közösségi média felületén, valamint egyéb médiafelületeken nyilvánosságra hozza.
