LogoBalatoni MúzeumBábelhal WebstudioTelepít
00
2024. szeptember 27. 17:00 - 21:00

A Kutatók Éjszakája egy Európa-szerte megrendezett eseménysorozat a tudomány és a kutatói életpálya népszerűsítésére. Idén szeptember utolsó hétvégéjén bepillantást nyerhetnek a Balatoni Múzeum muzeológusainak kutatási eredményeibe, illetve Neményi Réka római- és ókeresztény koros régész, a mohácsi ásatások egyik vezetője látogat el hozzánk, hogy meséljen a feltárások legújabb fejleményeiről. Emellett látogatóink most utoljára vehetnek részt a 125 éves múzeum gyűjteményi kiállításának tárlatvezetésén – hiszen a kiállítás szeptember végén bezárja kapuit!

Helyszín: Balatoni Múzeum

A belépés ingyenes!

 

Programok:

► 17.30 – 18:00 Tárgyak életútjai az évezredeken át: Régészeti tárlatvezetés a 125 esztendő – múzeumtörténeti kiállításban (Miháczi-Pálfi Anett, régész-muzeológus)

► 18:00 – 18:30 Történeti műtárgyak bemutatása a 125 esztendő – múzeumtörténeti kiállításban (Haász Gabriella, történész-főmuzeológus)

► 18:40 – 19:00 Mogyorófavesszőtől a karbonszálig – történetek a horgászatról (Csüllög Zsófa, néprajzos-muzeológus)
A horgászatot sokan igyekeztek már nevetségessé tenni, egy cynicus úgy definálta: »hogy az egy rúd, melynek egyik végén egy féreg, a másikon egy bolond csügg.«“ – olvasható az Ellenőr című lapban a horgászatról, 1️881-ben. Azóta sokat változott a közvélemény erről a ma már nagyon is népszerű sportról. Ha érdekel a „horoghalászat” kezdete hazánkban, az országot járó mozgó horgászbolt és a vállalat, melynek neve még ma is sokak számára ismerősen cseng, gyere és hallgasd meg az erről szóló előadást!

► 19:10 – 20:00 A Mohácsi IV. számú tömegsír új kutatása  (Neményi Réka régész, Janus Pannonius Múzeum)
Az 1526-os mohácsi csata régészeti kutatásában alapvető fontosságú forrásként tekinthetünk a Sátorhelytől keletre előkerült öt tömegsírra. Ezek közül a IV. számú részleges kutatása 1976-ban történt, majd idén nyáron került sor a teljes feltárásra. Jelen előadás ennek eredményeit mutatja be.

► 20:10 – 20:30 Modern építészet és műemlékvédelem a II. világháború után (Papp Virág, művészettörténész-muzeológus)
A második világháborús pusztítások új helyzet elé állították a műemlékvédelmi szakembereket: egyes épületek helyett egész városrészek kerültek védelem alá. Vajon hogyan illeszkednek új épületek egy ilyen történelmi környezetbe? Hogy lesz a modernből műemlék?

* A programváltozás jogát fenntartjuk!
** A programon való részvétellel hozzájárul ahhoz, hogy az esemény dokumentálása érdekében készült kép- és hangfelvételt a Balatoni Múzeum, mint Adatkezelő a honlapján, közösségi média felületén, valamint egyéb médiafelületeken nyilvánosságra hozza.

Fotók:
Horgász – fortepan.hu
Római szobrok – Balatoni Múzeum, 125 éves kiállítás
Mohácsi ásatás – Janus Pannonius Múzeum
Világháborúban lerombolt épület – fortepan.hu