2022. július 1. - 31.

A múzeum helytörténeti gyűjteménye részére 2019-ben ajándékozta a balatoni emléktárgyakat a zsolnai Magdalena Scheberová. A magyarul jól beszélő hölgy nagyapja és édesanyja hagyatékában találta őket. Fiatalkorában ő maga is kötődött a tóhoz.

A nagyapa, a Somogy megyei származású Tancsák Lajos fiatalon, az 1920-as években került a Felvidékre, az akkori Csehszlovákiába. Elektrotechnikusként jó állása volt, és családot is ott alapított. Rokonaihoz és a Balatonra azonban rendszeresen hazajárt. Lányait, majd unokáit is hozta magával Szántódra. A nyaralások az 1970-es évekig tartottak.

A 20. század közepi balatoni emléktárgyak egyesítik magukban a természetben megtalálható alapanyagot, a népies ízlést és a balatoni táj motívumait.

A vitorláshajó három kagylóhéjból áll. Az egyik héj gyöngyház felületére – a vitorlára – festették fel a balatoni látképet.

1955-ben a nagyapa csoportos utazásra fizetett be, így jutott el Budapestre és Balatonfüredre. Ekkor vásárolta a magyar népviseletes babát.

A Tancsák család és vendéglátói Szántódon, 1936