LogoBalatoni MúzeumBábelhal WebstudioTelepít
00
2024. szeptember 26.

A múzeumépület felújításáról látványos fotók állnak rendelkezésünkre, sőt több korabeli dokumentumban találkozhatunk is a beruházáshoz kapcsolódó adatokkal. Viszont a központi fűtésről keveset tudni. Ráadásul az előzmények sem mindennapiak. Hogyan lett központi fűtése a múzeumnak?

Németh Józseffel, a megyei múzeumigazgatóval többször tárgyaltunk, hogy mit kellene mindenképp megcsináltatni. Én nagyon szerettem volna – ami az eredeti tervekben is szerepelt –, hogy központi fűtés is legyen a múzeumban. Németh József annyi pénzt összekapart, hogy a terveket elkészíttette, de mikor a beruházóval és a megyei tanács művelődési osztályának vezetésével tárgyaltunk, akkor közölték, hogy a megyében az egyetlen gimnázium, ahol még nincsen központi fűtés, az a keszthelyi Vajda János Gimnázium. A Balatoni Múzeumban csak akkor lesz központi fűtés, ha a gimnázium fűtését megoldották, de erre egyelőre nincs meg a pénz.

1982. Honismereti szakkör az ásatáson Dr. Müller Róbert vezetésével

1976-tól zajlott a közös magyar-szovjet ásatás, amely utolsó szezonja 1983-ban volt. A Szovjet Tudományos Akadémia vagy a Szovjet Nagykövetség megkereste a megyét, hogy támogassák a fenékpusztai feltárást. Ekkor Újvári Sándor, a megyei tanács végrehajtó bizottságának elnöke és Koplár Lajos elnökhelyettes ellátogatott Fenékpusztára, hogy megnézzék, mi történik ott. Kaptam egy telefont, hogy mikor jön Újvári elvtárs és kalauzoljam kint Fenékpusztán. Ez meg is történt, fél óra alatt bejártuk az egészet, elmondtam Fenékpuszta jelentőségét.

Amikor hoztak vissza, akkor mondtam: „Újvári elvtárs, azt kérem, egy pillanatra jöjjön be a Balatoni Múzeumba!” Ő erre: „Nagyon sietünk, nem érek rá!” „Egy percet kérek csak, valamit szeretnék mutatni. Jöjjön be!” Bejött, bevezettem az irodámba. Kőhalmi Bélával, a restaurátorral már előtte kikészítettünk egy gyönyörű, 19. századi szerb jatagánt damaszkuszi pengével, aranyszálakkal berakott felirattal. Az aranyszálak már jöttek ki belőle. Mondtam:

„Én csak azt kérem, Újvári elvtárs nézze meg ezt a jatagánt! Itt a központi fűtés hiánya miatt télen 90% a relatív páratartalom, ez még a damaszkuszi acélt is megeszi. Nézze meg ezt a csodálatos darabot! Ebből a feliratból 10 év múlva semmi nem lesz, az egész kiesik. Így nagyon nehéz felelősséget vállalni azért a gyönyörű és értékes anyagért, amivel a múzeum gyűjteményei rendelkeznek.”

Másnap reggel Bíró László elvtárs, a művelődési osztályvezető-helyettes felhívta Németh Józsefet: „Mennyibe kerülne a Balatoni Múzeum központi fűtése?” Németh igazgató közölte, hogy 1 650 000 Ft. „Honnan tudod Te ilyen pontosan?” „Itt vannak készen a tervek.” „Azonnal küldd át!”

Na hát így kapott központi fűtést a Balatoni Múzeum, két évvel a Vajda János Gimnázium előtt.

1983. Dr. Müller Róbert igazgató és Németh József megyei igazgató