LogoBalatoni MúzeumBábelhal WebstudioTelepít
0

Megélték az emberi sorsot – A születés, a házasság és a halál szokásai Keszthely környékén és Zala megyében

etnográfiaKeszthelynépszokásokZala megye

Az újrainduló Balatoni Füzetek első kiadványát, Dr. Petánovics Katalin néprajzkutató könyvét Havasi Bálint múzeumigazgató ajánlotta az olvasók figyelmébe…

1 200 Ft

41 készleten

Leírás

Az újrainduló Balatoni Füzetek első kiadványát, Dr. Petánovics Katalin néprajzkutató könyvét Havasi Bálint múzeumigazgató ajánlotta az olvasók figyelmébe.(1942 és 1948 között látott napvilágot a keszthelyi sorozat első nyolc kötete. Azokat még Darnay (Dornyay) Béla adta-adatta ki, ám halálával a füzetsorozta is megszakadt. Ezért a mostani Petánovics-könyv a 9. számot kapta.)

Petánovics Katalin pályája során összegyűjtötte a rítusokat, amelyekkel a zalaiak körében találkozott.

Szülőasszony-sorsok leírásával kezdi könyvét: hogyan dolgoztak valahai kismamák az utolsó pillanatig a földeken, hogyan szültek istállóban, akár a betlehemi éjszakán Mária? Hogyan helyezte az újszülöttre kalapját az apa, milyenek voltak a keresztelők?

Mi volt az a vőlegénying, miben állt a jegybenjárás? Mit kell tudni a hagyományos falusi lagzikról? Végül az élet másik szakaszáról, az öregségről és az elmúlásról szól a néprajzkutató.

Ha valakinek vállára madár szállt, arra gondoltak az emberek, hogy bizonyosan rokonát veszítette el az. Keszthely környékén fehér, lyuggatott halotti lepedőt kézimunkáztak…

A néprajzi tanulmányok angol nyelvű kivonata a könyv végén található.

További információk

Tömeg 0.206 kg
Méretek 24 × 0.5 × 16 cm
Sorozat

Balatoni Múzeumi Füzetek

Sorozatszám

HU ISSN 2416-1217

ISBN

978-615-80204-0-4

Szerző

Petánovics Katalin

Kiadó

Balatoni Múzeum, Keszthely

Kiadás éve

2015

Megjelenés dátuma

2015

Kiadás

Első kiadás

Nyelv

angol, magyar

Oldalszám

71

Kötés

kiadói kartonált papírkötés

Borító

A címlapon Vajkai Aurél fotója látható, amely Zalaváron készült 1939-ben. Négy lány tart kezében egy-egy lakodalmi tortát…