2024. július 19.

„A házi készítésű gyümölcspárlat kultúrája és értelmezése a Balaton vidéken a 20. század második felétől napjainkig” című pálinkakutató projekt 2022-ben indult útjának a Magyar Géniusz Program keretében. Az elmúlt időszakban terepi- és archívumi kutatások zajlottak, interjúk készültek és a tárgygyűjtéseknek köszönhetően gyarapodott a múzeum gyűjteménye is.

Megvalósult a „Pálinkás emlékek – Pálinkás fazekak és más pálinkás edények” című kamara-kiállítás, mely vándorkiállításként a nagykanizsai Thúry György Múzeum és a zalaegerszegi Göcseji Múzeum anyagával kiegészülve több helyszínen is megtekinthető volt. A projektnek köszönhetően a zalai múzeumokban dolgozó néprajzos-muzeológus szakemberek szorosabban dolgoztak együtt.

A tárlat tárgyi anyagáról ismeretterjesztő kiadvány készült tárgykatalógussal, valamint megjelent a „Tanulmányok a házi pálinkáról” című kiadvány magyar és angol nyelven. A 2023. november 6-8. között megrendezésre kerülő nagy tudományos konferencia mellett több kisebb műhelykonferencia is lehetőséget adott arra, hogy a pálinkával foglalkozó szakemberek ismertetni tudják kutatási eredményeiket.

A megvalósult programokról és a kutatási eredményekről a projekt vezetője, Gyanó Szilvia néprajzkutató számol be.

A beszámoló itt olvasható és letölthető: BESZÁMOLÓ