LogoBalatoni MúzeumBábelhal WebstudioTelepít
00

Megélték az emberi sorsot – A születés, a házasság és a halál szokásai Keszthely környékén és Zala megyében

etnográfiaKeszthelynépszokásokZala megye

Az újrainduló Balatoni Füzetek első kiadványát, Dr. Petánovics Katalin néprajzkutató könyvét Havasi Bálint múzeumigazgató ajánlotta az olvasók figyelmébe…

1200 Ft

19 készleten

Leírás

Az újrainduló Balatoni Füzetek első kiadványát, Dr. Petánovics Katalin néprajzkutató könyvét Havasi Bálint múzeumigazgató ajánlotta az olvasók figyelmébe.(1942 és 1948 között látott napvilágot a keszthelyi sorozat első nyolc kötete. Azokat még Darnay (Dornyay) Béla adta-adatta ki, ám halálával a füzetsorozta is megszakadt. Ezért a mostani Petánovics-könyv a 9. számot kapta.)

Petánovics Katalin pályája során összegyűjtötte a rítusokat, amelyekkel a zalaiak körében találkozott.

Szülőasszony-sorsok leírásával kezdi könyvét: hogyan dolgoztak valahai kismamák az utolsó pillanatig a földeken, hogyan szültek istállóban, akár a betlehemi éjszakán Mária? Hogyan helyezte az újszülöttre kalapját az apa, milyenek voltak a keresztelők?

Mi volt az a vőlegénying, miben állt a jegybenjárás? Mit kell tudni a hagyományos falusi lagzikról? Végül az élet másik szakaszáról, az öregségről és az elmúlásról szól a néprajzkutató.

Ha valakinek vállára madár szállt, arra gondoltak az emberek, hogy bizonyosan rokonát veszítette el az. Keszthely környékén fehér, lyuggatott halotti lepedőt kézimunkáztak…

A néprajzi tanulmányok angol nyelvű kivonata a könyv végén található.

További információk

Tömeg 0,206 kg
Méretek 24 × 0,5 × 16 cm
Sorozat

Balatoni Múzeumi Füzetek

Sorozatszám

HU ISSN 2416-1217

Szerző

Petánovics Katalin

Kiadó

Balatoni Múzeum, Keszthely

Kiadás éve

2015

Megjelenés dátuma

2015

Kiadás

Első kiadás

Nyelv

angol, magyar

Oldalszám

71

Kötés

kiadói kartonált papírkötés

Borító

A címlapon Vajkai Aurél fotója látható, amely Zalaváron készült 1939-ben. Négy lány tart kezében egy-egy lakodalmi tortát…