LogoBalatoni MúzeumBábelhal WebstudioTelepít
Időtartam: 45-90 perc történelem 10. osztályNemzeti ünnep

Amikor az 1848-49-es forradalom és szabadságharc jut eszükbe, mi jelenik meg elsőként a diákok szeme előtt?

Az évről évre kitűzött kokárdájuk, vagy Petőfi alakja? Rögtön sorolják a helyszíneket és a 12 pontot?

A kötelező tananyagon kívül azonban tudják-e, hogy a csaták végén már mindenki fegyvert ragadott, köztük a velük egykorú gyerekek is? Távol a családtól, éhezve, borzalmas körülmények között próbálták ők is védeni hazánkat, harcolva az idegen elnyomás ellen?

Tudják-e, hogy lányok, asszonyok férfinak öltözve álcázták magukat, hogy részt vehessenek a csatában és liszt híján fűrészporból készítették a kenyeret, hogy éhen ne haljanak?

Mély nyomot hagynak a tanulókban a történetek, főleg, ha közben eredeti szablyát, kardot, puskát vehetnek a kezükbe.

Megtudhatják, hogyan nézett ki az az eredeti ágyúmakett, amely a tüzérek tanulását segítette. Láthatják a harcokban részt vevő katonák által ismert és használt dobot és a bankjegyeket, a híres Kossuth-bankókat.

Mutatunk olyan parasztok által összeeszkábált lándzsát, amivel a falujukat védték. Múzeumunk egyik legnagyobb büszkeségét, Kossuth Lajos pisztolyát is kezükben vehetik a diákok.

Igény szerint hosszabb foglalkozást is tartunk: képes ábrázolásokkal és korabeli dokumentumokkal, újságokkal egészítjük ki a tárgyi anyagot, és segítségükkel értékelhetik, elemezhetik a diákok az eseményeket.

Hasznos információk

Foglalkozás díja

800 Ft / fő / alkalom

Foglalkozás időtartama

45 – 90 perc

Tantárgyi kapcsolódás

történelem 10. osztály

Utazó múzeum

Lehetőség van arra, hogy a Balatoni Múzeum házhoz menjen, és az iskola épületében tartsa meg a foglalkozást.

Múzeumpedagógiai bérlet

Középiskolások részére 4 alkalomra érvényes bérlet ára 2 800 Ft / fő. Bérleteinkről itt is tájékozódhat.

FONTOS: Bérleteinknek NINCS lejárati ideje. Egy bérletet több csoport / osztály is igénybe vehet.

Ha bármilyen kérdése merülne fel, keresse bizalommal Németh Péter múzeumpedagógust a 83/312-351-es telefonszámon vagy a muzeumpedagogia@balatonimuzeum.hu e-mail címen.