LogoBalatoni MúzeumBábelhal WebstudioTelepít
2010. augusztus 2. RestaurálásBödönhajóBalatoni halászat

A Nemzeti Kulturális Alap támogatásából vált lehetővé a Balatoni Múzeum 19. századból származó bödönhajójának restaurálása.

A műtárgy leírása

Az egykor a Kis-Balatonon használt, tölgyfából faragott hajó csaknem 5 méter hosszú.

A bödönhajókat folyóinkon és tavainkon elsősorban halászati eszközként és szállításra használták, egészen a 19-20. század fordulójáig. A tájanként különböző méretű és formájú, egy vagy több embert befogadó vízi járműveknek helyenként elnevezésük is különbözhetett.

A bödönhajót egy kellően nagy méretű tölgyfa törzséből faragták, kaparták, vésték ki, utána a csónaktestet szalmával beborítva felületét megégették, ezzel tartósítva és  megerősítve azt.

A csónakban ülésdeszkák nem voltak, hanem a közepe táján tatnak hagytak egy részt, amely erősítette az oldalfalakat és ketté is választotta a hajót. Rendszerint állva eveztek benne.

A műtárgy a restaurálást követően a Balatoni Múzeum állandó kiállításának „Balatoni halászat” elnevezésű kiállítási egységét gazdagítja.

A restaurálás menete:

• tisztítás